Sohbet GirişiTıkla: Kızlarla Görüntülü Canlı Sohbet

Libido nedir?

Libido, denenmesi ve tanımlanması ilginç bir şeydir. Basitçe söylemek gerekirse, libido, bireyin cinsel dürtüsü veya cinsel aktivite arzusu olarak tanımlanabilir. Erkekler ve kadınlar sayısız yönden farklılık gösterebilmektedir, genetik olarak sadece bir kromozomla farklı olmalarına rağmen, cinsiyet farkı libido üzerindeki değişen etkilerle ilişkilidir.

Diğer faktörler hem kadınlar hem de erkekler için libidoyu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

Kadınlarda libidoyu hangi hormonlar etkiler?

Öncelikle libido, hormonal olarak testosteron ve dopamin tarafından düzenlenir. Birçok kadın vücutlarında testosteron ürettiğinin farkında değildir. Üreme yaşamınız boyunca yumurtalıklardan ve daha az ölçüde böbreküstü bezinden testosteron üretilmesi normaldir.

Dopamin beyninizde beyin hücreleri arasında bir nörotransmitter olarak üretilir ve beyindeki zevk uyaranlarından sorumludur. Östrojen genellikle pozitif bir hormondur, progesteron ise negatiftir. Bir kadının adet döngüsünde libido ile doğal bir akışa yol açar.

Bu nedenle, yumurtlamaya yaklaşmanın, bir kadının kan dolaşımında yüksek serum östrojen ve testosteron düzeylerinin (ve düşük progesteron) zamanı olması şaşırtıcı değildir.

Yaşam tarzınız Libidonuzu etkilenir mi?

Evet. Yaşam tarzınız ve hayatınızda olup bitenler genellikle libidonuzu etkiler.

Libidoyu iyi veya kötü yönde etkileyen başlıca sorunlar şunlar olabilir:

 • iş,
 • uyumak,
 • stres,
 • aile sorunları,
 • ve bir kişinin doğuştan gelen kişiliği.

 • Yaş açıkça bir faktördür: Kadınlar için cinsel dürtünüz ergenlik döneminde başlayacak, üreme yılları boyunca değişecek ve değişken bir dereceye kadar postmenopozal olarak azalacaktır.

  Küçük çocuklar ve yoğun kariyer gibi yaşamın aşamalarında aşırı meşgul (ve yorgun) olmak, bir noktada çoğu insan için normaldir. Ancak bu, libido azalmasına ve bir çift arasındaki yakınlığın kaybolmasına neden olabilir.

  Uyuşturucu ve ilaçların cinsel dürtünüze etkisi?

  Alkol alımı da dahil olmak üzere yaşam tarzı faktörleri bir sorun olabilir. Az miktarda alkol, bazı insanları biraz daha rahatlatan libido için olumlu bir etki olabilir. Tersine, ağır ısrarlı içme, cinsel istek ve performansı kademeli olarak azaltacaktır.

  Uyuşturucu kullanımı sorunludur: Bazı eğlence amaçlı ilaçlar beyinde dopamin salınımını uyarır ve yoğun cinsel arzuya neden olur, ancak aynı zamanda gerçek fiziksel cinsel performansı etkiler ve orgazma ulaşma yeteneğini engeller. Kokain ve Ecstasy bu etkinin örnekleridir.

  Reçeteli ilaçlar libidoyu bozabilir: Depresyon ve hipertansiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar libidoyu bozabilir. Ancak tedavi edilmeyen depresyon genellikle libido kaybıyla ilişkilidir, bu karmaşıktır!

  Bazı kadınlar için oral doğum kontrol hapı seks isteğinizi azaltabilir. Bunun nedeni, testosteron ve östrojeni bağlayan ve onları beyin hücresi reseptörleri için daha az kullanılabilir hale getiren seks hormonu bağlayıcı globulin adı verilen bir şeyin artmasıdır. Bununla birlikte, diğer kadınlar için hiçbir etkisi yoktur ve hapın sağladığı hamilelik korkusunun ortadan kaldırılması bir destek olabilir.

  Libido ilişkinizi etkilediğinde

  Cinsel arzular genellikle insanlarda yakın ilişkilerin oluşmasında ve sürdürülmesinde önemli bir faktördür. Uzun süreli bir ilişkide cinsel istek kaybı ve cinsel aktivitenin azalması bazen ilişkinin kalitesine ve yakınlığına zarar verebilir. Bir veya diğer eş tarafından sadakatsizlik, mevcut ilişkide artık tatmin edilmeyen cinsel istekte bir değişikliğin işareti olabilir. Her bir partnerin cinsel arzuları ve tercihleri ​​hakkında iletişim kaybı, genellikle durumu daha da kötüleştirir.

  Libidom düşükse ne yapabilirim?

  Her kadının durumu farklıdır. Doktorunuzu veya jinekoloğunuzu ziyaret etmeli ve sorunu tartışmalısınız. Hayatınızda neler olup bittiğine dair doğru bir tarih ve keşif, sizin için çözümlere yol açabilir. Herhangi bir sorun veya endişe belirlendikten sonra, bu stresleri azaltmak için stratejilerin tartışılması başlayabilir.

  Menopozda olan kadınlar için düşük libido tavsiyesi;

  Menopozdaki kadınlarda, bazen ilaçta bir değişiklik veya ilacın kesilmesi yardımcı olabilir. Doktorunuz veya jinekoloğunuz HRT kullanımını ve bunun nasıl yardımcı olabileceğini tartışabilir. Yararlı olabilecek özellikle güvenli ve kolay temin edilebilen testosteron takviyeleri de vardır. Sizin için en iyi olanı bulmak için kişisel durumunuzu doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

  Kullanıcı Bilgilendirmesi

  Alem Sohbet, diğer tüm sohbet platformları gibi yetişkin bireylere (18 yaşını doldurmuş) hizmet verir. 18 Yaşını doldurmamış üyelerin tespiti halinde üyelikleri sonlandırılır.

  Web sitemizde din, siyaset ve benzeri hassas konular üzerine karşı tarafların manevi duygularını zedeleyecek ölçülerde tartışmalar yapılması yasaktır.

  AlemChat'in nihai amacı ücretsiz, seviyeli ve kaliteli sohbet hizmeti sunmak, üyelerine huzurlu, nezih bir ortam yaratmaktadır.

  Sıkça Karşılaşılan Sorunlar
  Alem Sohbet Sitesine Nasıl Girerim ?

  Google arama motoruna yada internet tarayıcınıza AlemSohbet.Net yazarak hızlı ve güvenilir bir şekilde bağlanabilirsiniz.

  Diğer Sohbet Servisleri

  Görüntülü Sohbet etmek için Nehir Sohbet sitesini kullanabilir, Omegle yayınlarına girmek için ise Omegle.Click sitesine giriş yapabilirsiniz.
  Popüler İçerikler